Features
- Bolt-on fitment compatible with Honda Talon 2019-2024
- Allows you to mount seven pod linked lightbar to the roof
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Assembled in USA
Overview
Perfect Fitment. The CrossLink Lightbar Kit compatible with Honda Talon 2019-2024 from Diode Dynamics allows you to mount seven linked SS5 LED pods on top of the roof panel. These application-specific brackets were CAD-designed to bolt into place using factory mounting points above the factory windshield. No cutting or drilling required
Designed for Performance. Featuring the highest output intensity of any 5-inch LED pod on the market these lamps have been designed for maximum functionality with patented technology and custom-engineered TIR optics all in a durable package.
Selectable Backlight. The SS5 LED Pods included in the White kit feature a selectable backlight with eight different color options perfect for extra styling or for more visibility when you(TM) re not using the main beam. Selecting your backlight color is easy - simply alternate the power on and off. NOTE: Due to the yellow lens the Yellow kit is only available with an Amber backlight.
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) Honda Talon Roof Brackets Seven (7) Stage Series 5 LED Pods Six (6) CrossLinks Hardware One (1) CrossLink Support One (1) CrossLink Endmount Kit One (1) DT 7-Pod connecting harness One (1) Ultra Heavy Duty Single Output Harness Installation GuideApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019-2022 | Honda SXS10S2R Talon 1000R |
| 2024 | Honda SXS10S2R Talon 1000R |
| 2021 | Honda SXS10S2R Talon 1000R Special Edition |
| 2023 | Honda SXS10S2R Talon 1000RS |
| 2021-2024 | Honda SXS10S2RD Talon 1000R FOX Live Valve |
| 2019-2022 | Honda SXS10S2X Talon 1000X |
| 2024 | Honda SXS10S2X Talon 1000X |
| 2021-2024 | Honda SXS10S2XD Talon 1000X FOX Live Valve |
| 2020-2022 | Honda SXS10S4 Talon 1000X-4 |
| 2024 | Honda SXS10S4 Talon 1000X-4 |
| 2020-2024 | Honda SXS10S4 Talon 1000X-4 FOX Live Valve |
| 2023 | Honda SXS10S4 Talon 1000XS-4 |
| 2023-2024 | Honda SXS10S4RD Talon 1000R-4 FOX Live Valve |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | Main Beam: 40 Backlight: 3.17, Main Beam: 40 Backlight: 3.17 |
| Intensity (lux) | 81,600 cd, 81,600 cd |
| Intrusion Rating | IP69K Waterproof High Pressure, IP69K Waterproof High Pressure |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 3,700 lm, 3,700 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Flat, Flat |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| GTIN | 00195995141842 |