BUILTBRIGHT Work Bar Strobe 51, 51" full size LED strobe light bar in Amber/Blue, SAE-certified for on-road visibility. Cast aluminum body, polycarbonate lens, StrobeLink® compatible. (1 EA)
If mounting on a headache rack, use bracket BB96RHA (sold separately).
If mounting on a headache rack, use bracket BB96RHA (sold separately).
- • SAE-Certified Performance - Full-size warning light bar built to meet industry standards
- • Headache Rack Compatible - Optional BB96RHA bracket available for headache rack mounting
- • Backed by a 5-Year Warranty - Built to last with confidence from BUILTBRIGHT®
- • Optimized 51" Design - Wide footprint maximizes visibility while maintaining a sleek, low-profile appearance
- • Aerodynamic Low-Profile Housing - Streamlined design reduces bulk while maintaining standout visibility
- • High-Intensity Dual-Color Output - 460 amber and blue LEDs command attention from every direction
- • 39 Flash Patterns - Multiple warning modes controlled with an included wireless remote
- • Durable Powder-Coated Aluminum Construction - Built for strength and long-term reliability
- • Makrolon® Polycarbonate Lens - UV-stabilized for lasting optical clarity and yellowing resistance
- • IP69K Weatherproof Rated - Designed to withstand harsh weather and demanding environments
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 15A @12VDC / 2.5A @24V DC, 15 Amps @ 12V DC |
| Bracket Material | Glass-Filled Nylon |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber, Blue |
| Compliance | SAE, California Title 13 and R10 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 1.1" H x 4.8" W x 51" L, 1.1" H x 4.8" W x 51" L |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 12-24 DC Voltage, 12-24V DC |
| Patterns | 39 Flash Patterns, 39 |
| Power Consumption | 150, 150W |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Circular Waterproof Connector |
| Warranty | 5, 5-Year Warranty |
| What's Included | 2 x Permanent Mount Brackets and Mounting Hardware |
| Wire Length | 13' |
| GTIN | 00732388010202 |