BUILTBRIGHT Work Pod Task LED work light, White, 6000K, weatherproof IP69K rated, aluminum housing with stainless hardware. Compatible with 12V and 24V DC systems. (1 EA)
The real magic happens when paired with a WorkLink™ harness. These harnesses allow you to hook up 2-4 lights to a pre-built wiring system that supports up to 320W (depending on the setup you choose). WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
The real magic happens when paired with a WorkLink™ harness. These harnesses allow you to hook up 2-4 lights to a pre-built wiring system that supports up to 320W (depending on the setup you choose). WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
- • Compact 3" x 4" Design - BUILTBRIGHT®'s small but mighty LED work light
- • High-Intensity Output - 24 white LEDs deliver 3,600 lumens of brilliant white light
- • Wide Flood Beam Pattern - Optimized optics provide maximum utility and jobsite visibility
- • Durable Cast Aluminum Housing - Powder-coated construction built for rugged work environments
- • Makrolon® Polycarbonate Lens - UV-stabilized for lasting optical clarity and resistance to yellowing
- • Certified Corrosion-Resistant - Stainless steel brackets tested against 300 hours of salt spray
- • Premium Mounting Hardware - Includes Magni-coated 304 stainless steel hardware for added longevity
- • Built for WorkLink™ - Integrates seamlessly with BUILTBRIGHT®'s pre-built wiring system
- • Backed by a 5-Year Warranty - Built to last with confidence from BUILTBRIGHT®
| Attributes | |
| Add-On | 84002, 84002/BB84041/BB84043 |
| Amp Draw per Bulb | 3A |
| Beam Pattern | Flood |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White |
| Color Temperature | 6,000, 6000K, 6,000K |
| Compliance | CISPR 25 CLASS 3 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth | 1.68 |
| Dimension | 3.88?? H x 2.77" W x 1.74" D, 3.88" H x 2.77" W x 1.74" D |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| LED Color | White |
| LED Count | 24 |
| LED Emmiter | Automotive Grade LED Chip |
| Length | 2.27 |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Flood |
| Light Output | 3600, 3,600 Lumen, 3,600 LM |
| Maximum Current Draw@12VDC | 3 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 10-36DC Voltage, 10-36V DC |
| Power Consumption | 30 Watt, 30W |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT, DT Male/Female Pigtails |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Voltage | 10-36V |
| Warranty | 5 Years, 5-Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage | 30W |
| What's Included | Mounting brackets and hardware |
| Width | 3.88 |
| Wire Length | 11, 11" |
| Wire Quantity | 2 |
| GTIN | 00793888978881 |