Xtreme Bar 12" Combo Light Bar in Yellow delivers powerful auxiliary lighting with precision combo beam optics. Compact form factor with versatile U-bracket and side mounting options for off-road and work vehicle applications.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
- A kit of one (1) high performance off road combo beam light bars
- Twelve inch (12") ultra slim profile
- 4,700 lumens of amber off road combo driving beam
- Vehicle specific no drill grille brackets available
- Side and bottom mount bracket included
- Wiring harness (SKU:84024) sold separately
- Compatible with 12V, 24V and 36V DC power systems
- Weatherproof IP69K rating ensures protection against harsh environmental conditions
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 4.4 Amps, 4.4 Amps @ 13V DC |
| Beam Pattern | Combo, Combo |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White |
| Color Temperature | Amber |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 12" L x 1.5" H x 1.8" D, 12" L x 1.5" H x 1.8" D |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 4,700 LM, 4,700 Lumen |
| Operating Voltage | 9-36V, 9-36DC Voltage |
| Power Consumption | 60 Watts, 60 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT |
| Warranty | Five (5) Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | 2 x Bottom Mount Bracket and Hardware |
| Wire Length | 11 Inch |
| GTIN | 00691835542096 |