Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at OEM size. Plug-and-play install — converting to LED is as easy as changing the stock bulb. Smooth 360 degree diffused light.
Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at a great price. The size is similar to the OEM bulb so converting to LED bulbs is as easy as changing the stock bulb. The smooth 361° diffused lens illumination brightens the darkest spaces and make your vehicle stand out.
Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at a great price. The size is similar to the OEM bulb so converting to LED bulbs is as easy as changing the stock bulb. The smooth 361° diffused lens illumination brightens the darkest spaces and make your vehicle stand out.
- Diffused 360° lens creates smooth all around
- illumination.
- Compact size similar to stock bulb to ensure there are no fitment or clearance issues.
- Polarity reversible contact points.
Information:
Recommend to choose the same color of bulb as your stock bulb or lens color. Load resistors may be required for turn signal conversion.| Attributes | |
| Add-On | 2001R, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.65A @ 12V (high mode), 0.65 Amps @ 12V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber, Amber |
| Color Temperature | 1700, 6,500 Kelvin |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current Draw@12VDC | 0.5 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| LED Color | Amber |
| LED Count | 23 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 412 Hi / 83 Lo, 600 Lumen |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 9V - 18V DC |
| SDR Required Flag | N |
| Universal Or Specific Fit | Specific Fit |
| Voltage | 9-16V |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| Wattage | 6.5 |
| GTIN | 00793888975187 |