Concept series 9006 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the 9006 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1999 | Acura CL |
| 2006-2011 | Acura CSX |
| 2004-2005 | Acura EL |
| 1994-2001 | Acura Integra |
| 1989-1995 | Acura Legend |
| 2001-2006 | Acura MDX |
| 1991-2001 | Acura NSX |
| 2002-2006 | Acura TL |
| 1992-1994 | Acura Vigor |
| 1996 | Audi A6 |
| 1995-1996 | Audi A6 Quattro |
| 1995-1997 | Audi S6 |
| 1990-1994 | Audi V8 Quattro |
| 1992-1999 | BMW 318i |
| 1992-1996 | BMW 318is |
| 1999 | BMW 318is |
| 1992-1995 | BMW 320i |
| 2001-2005 | BMW 320i |
| 2000 | BMW 323Ci |
| 1998-2000 | BMW 323i |
| 1998-1999 | BMW 323is |
| 2001-2006 | BMW 325Ci |
| 1992-1995 | BMW 325i |
| 2001 | BMW 325i |
| 1992-1995 | BMW 325is |
| 2001 | BMW 325xi |
| 2000 | BMW 328Ci |
| 1996-2000 | BMW 328i |
| 1996-1999 | BMW 328is |
| 2001-2006 | BMW 330Ci |
| 2001 | BMW 330i |
| 2001 | BMW 330xi |
| 1990-1995 | BMW 525i |
| 2004-2007 | BMW 525i |
| 1993 | BMW 525iT |
| 2006-2007 | BMW 525xi |
| 1994-1995 | BMW 530i |
| 2004-2007 | BMW 530i |
| 2006-2007 | BMW 530xi |
| 1990-1993 | BMW 535i |
| 1994-1995 | BMW 540i |
| 2004-2005 | BMW 545i |
| 2006-2007 | BMW 550i |
| 2004-2005 | BMW 645Ci |
| 2006-2007 | BMW 650i |
| 1990-1992 | BMW 735i |
| 1990-1992 | BMW 735iL |
| 1993-1994 | BMW 740i |
| 1993-1994 | BMW 740iL |
| 1990-1992 | BMW 750iL |
| 2006-2008 | BMW 750Li |
| 2006 | BMW 760i |
| 2006-2008 | BMW 760Li |
| 1994-1997 | BMW 840Ci |
| 1993-1997 | BMW 850Ci |
| 1994-1995 | BMW 850CSi |
| 1991-1992 | BMW 850i |
| 2007-2008 | BMW Alpina B7 |
| 1994-1999 | BMW M3 |
| 2001-2006 | BMW M3 |
| 2009-2011 | BMW M3 |
| 1991-1993 | BMW M5 |
| 2000-2003 | BMW M5 |
| 2006-2010 | BMW M5 |
| 1996-2002 | BMW Z3 |
| 1989-2005 | Buick Century |
| 1990-2005 | Buick LeSabre |
| 2006-2011 | Buick Lucerne |
| 1991 | Buick Park Avenue |
| 1993-2005 | Buick Park Avenue |
| 2004-2007 | Buick Rainier |
| 1990-2004 | Buick Regal |
| 2002-2007 | Buick Rendezvous |
| 1990-1993 | Buick Riviera |
| 1995-1999 | Buick Riviera |
| 1990-1991 | Buick Skylark |
| 1993 | Cadillac 60 Special |
| 2003-2007 | Cadillac CTS |
| 1990-2005 | Cadillac DeVille |
| 1992-2002 | Cadillac Eldorado |
| 1999-2000 | Cadillac Escalade |
| 2002 | Cadillac Escalade |
| 2002 | Cadillac Escalade EXT |
| 1990-1996 | Cadillac Fleetwood |
| 1992-2004 | Cadillac Seville |
| 2004-2009 | Cadillac SRX |
| 1995-2005 | Chevrolet Astro |
| 2002-2006 | Chevrolet Avalanche 1500 |
| 2002-2006 | Chevrolet Avalanche 2500 |
| 1990-1996 | Chevrolet Beretta |
| 1992-2005 | Chevrolet Blazer |
| Attributes | |
| Add-On | 20952, 20952 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341824905 |