Concept series 9004 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the 9004 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1993 | Acura Integra |
| 1986-1988 | Acura Legend |
| 1997-1999 | Acura SLX |
| 1991-1995 | Alfa Romeo 164 |
| 1990-1994 | Alfa Romeo Spider |
| 1992 | Arctic Cat Prowler Special |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat EFI |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat EFI Mountain Cat |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat Mountain Cat |
| 1993 | Asuna GT |
| 1993 | Asuna SE |
| 1992-1993 | Asuna Sunrunner |
| 1990-1994 | Audi 100 |
| 1990-1994 | Audi 100 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 200 |
| 1990-1991 | Audi 200 Quattro |
| 1990-1992 | Audi 80 |
| 1990-1992 | Audi 80 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 90 |
| 1990-1992 | Audi 90 Quattro |
| 1990-1991 | Audi Coupe Quattro |
| 1990 | Buick Electra |
| 1991-1996 | Buick Roadmaster |
| 1992-1998 | Buick Skylark |
| 1990-1993 | Cadillac Allante |
| 1990-1992 | Cadillac Brougham |
| 1990-1991 | Cadillac Eldorado |
| 1990-1991 | Cadillac Seville |
| 1991-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1991-1994 | Chevrolet Cavalier |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1992 | Chevrolet Metro |
| 1990-1992 | Chevrolet Sprint |
| 1990-1991 | Chevrolet Tracker |
| 1998 | Chevrolet Tracker |
| 1997-2005 | Chevrolet Venture |
| 1990-1993 | Chrysler Dynasty |
| 1990-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1990 | Chrysler New Yorker |
| 1990-1995 | Chrysler Town & Country |
| 1990-1992 | Daihatsu Charade |
| 1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1990 | Dodge Caravan |
| 1992-1995 | Dodge Caravan |
| 1992-1995 | Dodge Colt |
| 1991-1996 | Dodge Dakota |
| 1990-1993 | Dodge Dynasty |
| 1987-1995 | Dodge Grand Caravan |
| 1994-2001 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2001 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2001 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1990-1994 | Dodge Shadow |
| 1990-1995 | Dodge Spirit |
| 1993-1996 | Eagle Summit |
| 1990-1991 | Ford Bronco |
| 1990 | Ford Bronco II |
| 1986-1996 | Ford Escort |
| 1991-1994 | Ford Explorer |
| 1987-1991 | Ford F-150 |
| 1990-1991 | Ford F-250 |
| 1990-1991 | Ford F-350 |
| 1990-1993 | Ford Festiva |
| 1990-1993 | Ford Mustang |
| 1990-1992 | Ford Ranger |
| 1990-1991 | Ford Taurus |
| 1990-1994 | Ford Tempo |
| 1990-1994 | Geo Metro |
| 1990-1992 | Geo Prizm |
| 1990-1997 | Geo Tracker |
| 1990-1991 | GMC Tracker |
| Attributes | |
| Add-On | 20942, 20942 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341123305 |