Concept series H4 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the H4 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2003 | Acura EL |
| 1996-1998 | Acura RL |
| 1995-1998 | Acura TL |
| 2011-2012 | Aprilia Dorsoduro 1200 |
| 2010-2012 | Aprilia Dorsoduro 750 |
| 2013 | Aprilia Dorsoduro 750 ABS |
| 2001-2007 | Aprilia ETV 1000 Caponord |
| 1996-2002 | Aprilia Pegaso 650 |
| 1998-2003 | Aprilia RSV Mille |
| 2000-2003 | Aprilia RSV Mille R |
| 2003 | Aprilia RSV Mille R Haga |
| 2000 | Aprilia RSV Mille SP |
| 2006-2012 | Aprilia RXV 450 |
| 2006-2009 | Aprilia RXV 550 |
| 2012 | Aprilia RXV 550 |
| 2009 | Aprilia SMV 750 Dorsoduro |
| 2006-2009 | Aprilia SXV 450 |
| 2012 | Aprilia SXV 450 |
| 2006-2012 | Aprilia SXV 550 |
| 1996-2000 | Arctic Cat Bearcat 340 |
| 1996-1998 | Arctic Cat Bearcat 440 |
| 1999-2000 | Arctic Cat Bearcat 440 I |
| 1999-2000 | Arctic Cat Bearcat 440 II |
| 1996 | Arctic Cat Bearcat 550 |
| 1996-2002 | Arctic Cat Bearcat Widetrack |
| 1993 | Arctic Cat Cheetah 440 |
| 1994 | Arctic Cat Cheetah 550 |
| 1991-1992 | Arctic Cat Cheetah Touring |
| 1991-1992 | Arctic Cat Cougar |
| 1996-1998 | Arctic Cat Cougar |
| 1991-1992 | Arctic Cat Cougar 2-Up |
| 1996 | Arctic Cat Cougar 2-Up |
| 1998 | Arctic Cat Cougar Deluxe |
| 1996-1998 | Arctic Cat Cougar Mountain Cat |
| 1991 | Arctic Cat El Tigre EXT |
| 1991 | Arctic Cat El Tigre EXT Mountain Cat |
| 1992-1993 | Arctic Cat EXT 550 |
| 1996 | Arctic Cat EXT 580 |
| 1997-1998 | Arctic Cat EXT 580 EFI |
| 1996-1998 | Arctic Cat EXT 580 EFI Deluxe |
| 1997 | Arctic Cat EXT 600 |
| 1998 | Arctic Cat EXT 600 Tour |
| 1998 | Arctic Cat EXT 600 Triple |
| 1996 | Arctic Cat EXT EFI |
| 1993-1996 | Arctic Cat EXT EFI Mountain Cat |
| 1996 | Arctic Cat EXT Powder Special |
| 1991-1992 | Arctic Cat EXT Special |
| 1997 | Arctic Cat Jag |
| 1998 | Arctic Cat Jag 340 |
| 1998-1999 | Arctic Cat Jag 340 Deluxe |
| 1998-1999 | Arctic Cat Jag 440 |
| 1998-1999 | Arctic Cat Jag 440 Deluxe |
| 1997 | Arctic Cat Jag Deluxe |
| 2015 | Arctic Cat M 6000 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 6000 Sno Pro 153 |
| 2015 | Arctic Cat M 7000 Sno Pro 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 153 |
| 2015 | Arctic Cat M 8000 David McClure SE |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 HCR 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 Limited 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 Limited 162 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 Limited ES 153 |
| Attributes | |
| Add-On | 20042, 20042 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341123206 |