All-In-One decoder harness kit for H7 LED bulb installations. Prevents bulb-out dash warnings and flickering on CAN bus equipped vehicles. Plug-and-play, no splicing required.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
- Fast Connectivity: The All In One harness connects to the light assembly via the stock connectors.
- Solve Electronic Issues: The All In One harness will work for CAN bus and PWM equipped vehicle errors.
- All In One Box: Two (2) control devices per box.
Information:
Compatible with H7 LED bulbs. Designed for vehicles with CAN bus or other electronic bulb-out detection systems. Verify your vehicle's bulb socket type before installation.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2013 | Audi A3 |
| 2015-2016 | Audi A3 |
| 2006-2013 | Audi A3 Quattro |
| 2015-2016 | Audi A3 Quattro |
| 2016 | Audi A3 Sportback e-tron |
| 1996-2016 | Audi A4 |
| 2013-2016 | Audi A4 allroad |
| 1996-2016 | Audi A4 Quattro |
| 2010-2016 | Audi A5 |
| 2008-2017 | Audi A5 Quattro |
| 1998-2004 | Audi A6 |
| 2006-2014 | Audi A6 |
| 1998-2014 | Audi A6 Quattro |
| 2016-2017 | Audi A7 |
| 2016 | Audi A7 Quattro |
| 2000 | Audi A8 |
| 2000-2008 | Audi A8 Quattro |
| 2013-2016 | Audi allroad |
| 2009-2017 | Audi Q5 |
| 2007-2015 | Audi Q7 |
| 2013-2015 | Audi RS5 |
| 2003-2004 | Audi RS6 |
| 2000-2002 | Audi S4 |
| 2004-2008 | Audi S4 |
| 2013-2016 | Audi S4 |
| 2013-2017 | Audi S5 |
| 2002-2003 | Audi S6 |
| 2007-2011 | Audi S6 |
| 2015 | Audi S6 |
| 2001-2003 | Audi S8 |
| 2007-2009 | Audi S8 |
| 2014-2017 | Audi SQ5 |
| 2000-2006 | Audi TT |
| 2008-2012 | Audi TT |
| 2001-2006 | Audi TT Quattro |
| 2008-2012 | Audi TT Quattro |
| 2011 | BMW 1 Series M |
| 2008-2013 | BMW 128i |
| 2008-2013 | BMW 135i |
| 2013 | BMW 135is |
| 2014-2016 | BMW 228i |
| 2015-2016 | BMW 228i xDrive |
| 2017-2018 | BMW 230i |
| 2017-2018 | BMW 230i xDrive |
| 1997-1999 | BMW 318is |
| 2001-2005 | BMW 320i |
| 2012-2018 | BMW 320i |
| 2013-2018 | BMW 320i xDrive |
| 2000 | BMW 323Ci |
| 1999-2000 | BMW 323i |
| 2006-2011 | BMW 323i |
| 2001-2006 | BMW 325Ci |
| 2001-2006 | BMW 325i |
| 2001-2006 | BMW 325xi |
| 2000 | BMW 328Ci |
| 2014-2018 | BMW 328d |
| 2014-2018 | BMW 328d xDrive |
| 1999-2000 | BMW 328i |
| 2007-2016 | BMW 328i |
| 2014-2016 | BMW 328i GT xDrive |
| 2009-2016 | BMW 328i xDrive |
| 2007-2008 | BMW 328xi |
| 2001-2006 | BMW 330Ci |
| 2016-2018 | BMW 330e |
| 2001-2006 | BMW 330i |
| 2016-2018 | BMW 330i |
| 2017-2022 | BMW 330i xDrive |
| 2001-2006 | BMW 330xi |
| 2009-2011 | BMW 335d |
| 2007-2015 | BMW 335i |
| 2014-2016 | BMW 335i GT xDrive |
| 2009-2015 | BMW 335i xDrive |
| 2007 | BMW 335xi |
| 2016-2018 | BMW 340i |
| 2016-2018 | BMW 340i xDrive |
| 2001-2007 | BMW 525i |
| 2006-2007 | BMW 525xi |
| 1997-2000 | BMW 528i |
| 2008-2013 | BMW 528i |
| 2009-2010 | BMW 528i xDrive |
| 2012-2013 | BMW 528i xDrive |
| 2008 | BMW 528xi |
| 2001-2007 | BMW 530i |
| 2006-2007 | BMW 530xi |
| 2011-2013 | BMW 535i |
| 2010-2013 | BMW 535i GT |
| 2011-2013 | BMW 535i GT xDrive |
| 2011-2013 | BMW 535i xDrive |
| 2008 | BMW 535xi |
| 1997-2003 | BMW 540i |
| 2004-2005 | BMW 545i |
| 2006-2013 | BMW 550i |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.5A at 13V |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current | 0.5A at 13V, 0.5A at 13V |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9-16V DC, 9-16 DC Voltage |
| Power | 6.5W, 6.5W |
| Power Consumption | 6.5W |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00752830165564 |